Važnost pčela: ključna komponenta našeg ekosistema

23. mart 2023.

Pčele su fascinantni insekti koji igraju ključnu ulogu u našim ekosistemima i proizvodnji hrane. Istražićemo važnost pčela, njihovo ponašanje i njihovu ulogu u svetu.

Važnost pčela: ključna komponenta našeg ekosistema

Šta su pčele?

Pčele su leteći insekti koji pripadaju porodici Apidae. U svetu postoji preko 20.000 vrsta pčela, koje dolaze u svim oblicima i veličinama. Pčele su poznate po svom dlakavom telu i sposobnosti da sakupljaju nektar i polen sa cveća.

Zašto su pčele važne?

Pčele su ključni oprašivači. Oprašivanje je proces kojim se polen sa muškog dela cveta (prašnik) prenosi na ženski deo (tučak), što dovodi do oplodnje cveta i proizvodnje semena. Pčele oprašuju cveće sakupljajući nektar i polen sa cveća dok prelaze sa jedne biljke na drugu. Ovaj prenos polena sa jednog cveta na drugi omogućava đubrenje i proizvodnju plodova i semena. Pčele su odgovorne za oprašivanje mnogih biljaka koje nam daju hranu, uključujući voće, povrće i orašaste plodove. Bez pčela, naše snabdevanje hranom bi bilo ozbiljno pogođeno. Procenjuje se da jedna trećina hrane koju jedemo zavisi od oprašivanja od strane pčela.

Pored uloge u zaprašivanju, pčele proizvode i med koji se koristi kao zaslađivač i izvor energije. Medonosne pčele su jedini insekt koji proizvodi hranu za ljude. Med se pravi od nektara koji pčele sakupljaju sa cveća i čuvaju u svojim košnicama. Pčele prerađuju nektar dodavanjem enzima i smanjenjem sadržaja vode, što stvara gustu, slatku supstancu koju poznajemo kao med.

Pored navedenog, pčele su važne i jer pomažu u održavanju biodiverziteta ekosistema. Pčele su važni oprašivači za mnoge biljke i pomažu u njihovom rastu i razmnožavanju. Ovo, zauzvrat, se odražava i na druge životinje koje koriste ove biljake kao hranu i sklonište.

Vrste pčela

Postoji preko 20,000 vrsta pčela koje su klasificirane u oko 7 različitih porodica. Među najpoznatijim vrstama pčela su:

  1. Medonosna pčela (Apis mellifera) - najpoznatija vrsta pčela koja proizvodi med.
  2. Bumbar (Bombus spp.) - ove pčele su veće od medonosnih pčela i često su crne ili žute boje.
  3. Solitarne pčele - vrsta pčela koje ne žive u velikim kolonijama, već pojedinačno ili u malim grupama.
  4. Orhidejske pčele (Euglossinae) - ove pčele su važne za oprašivanje orhideja.
  5. Pčele kamenjarke (Halictidae) - ove pčele često žive u zemlji i igraju važnu ulogu u oprašivanju biljaka koje rastu u blizini tla.

Zanimljivosti o pčelama

  1. Zvuk koji čujete kada pčele lete uzrokovan je brzim kretanjem njihovih krila. Pčele imaju dva para krila koja se pomeraju veoma brzo da bi stvorile podizanje i potisak potrebne za let. Dok to rade, krila stvaraju sićušne vrtloge u vazduhu oko sebe, što proizvodi karakterističan zvuk zujanja.
    Medonosne pčele, na primer, mogu da lupaju krilima brzinom od oko 200 do 230 otkucaja u sekundi, ili oko 12.000 do 14.000 otkucaja u minuti.
  2. Pčele imaju pet očiju: Pčele imaju dva velika složena oka, koja se sastoje od hiljada sićušnih sočiva i koriste se za otkrivanje pokreta i intenziteta svetlosti. Pored ovih, imaju i tri manja oka nazvana ocelli, koja se nalaze na vrhu glave i služe za otkrivanje promena u intenzitetu svetlosti i orijentaciji. Ovih pet očiju omogućavaju pčelama da imaju odličan vid i precizno se kreću u svom okruženju.
  3. Pčele komuniciraju jedne sa drugima putem plesa: Pčele imaju složen sistem komunikacije, koji uključuje ples poznat kao "ples vitlanja". Ples vitlanja se sastoji od niza pokreta koji drugim pčelama u košnici prenose informacije o lokaciji izvora hrane, vode ili novih mesta za gnežđenje. Dekodiranjem plesa vitlanja, pčele mogu da se kreću do novih lokacija i obezbede opstanak kolonije.
  4. Pčele su jedini insekti koje proizvode hranu koju ljudi jedu - med.
  5. Kako bi održale temperaturu gnezda, pčele koriste svoja krila za ventilaciju vazduha i raspršivanje topline, a takođe i formiraju "klupko" kako bi se zagrejale tokom hladnih zimskih meseci.

Portal posvećen informisanju, zabavi i temama iz svakodnevnog života

instagram
© Copyright 2023 kulijana.rs - Sva prava zadržana